Track & Field
InteractiveTwitterFacebook
Border Battle Results

Recap

Licensed to FMTiming - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 4/13/2013 07:05 PM
                    Border Battle "Kentuckiana" - 4/13/2013                    
                    University of Louisville Cardinal Park                     
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Tyson-UK, Keilah             Commonwealth           11.47      11.73   2.4   5   
  2 Pipkin-UK, Tamyah            Commonwealth           11.65      11.85   2.4   3   
  3 Urssery-ND, Aijah            Hoosierland            11.55      11.99   2.4   2   
  4 Williams-IN, La Toya         Hoosierland            11.85      12.08   2.4   1   
  5 Johnson-IU, Shawntanay       Hoosierland            12.25     x12.21   2.4 
  6 Walker-UL, Nitaya            Commonwealth           12.31     x12.54   2.4 
  7 Drayton-UL, Lauren           Commonwealth           12.58     x12.66   2.4 
 
Women 200 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Pipkin-UK, Tamyah            Commonwealth           23.68      23.67   1.6   5   
  2 Williams-IN, La Toya         Hoosierland            24.25      23.97   1.6   3   
  3 Whaley-UK, Angelica          Commonwealth           24.37      24.25   1.6   2   
  4 Tyson-UK, Keilah             Commonwealth           23.45     x24.38   1.6 
  5 Sampley-UK, Danielle         Commonwealth           23.92     x24.46   1.6 
  5 Brown-UL, Chelsea            Commonwealth           24.85     x24.46   1.6 
  7 Parker-UK, Kayla             Commonwealth           24.55     x24.48   1.6 
  8 Urssery-ND, Aijah            Hoosierland            23.90      24.59   1.6   1   
 
Women 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Brown-ND, Michelle           Hoosierland            53.30      52.62    5   
  2 Phillips-UK, Morganne        Commonwealth           53.25      52.66    3   
  3 Harris-UL, Margret           Commonwealth           54.91      53.93    2   
  4 Whaley-UK, Angelica          Commonwealth           54.54     x55.29  
  5 Brown-UL, Chelsea            Commonwealth           55.89     x55.91  
  6 Lalla-ND, Amber              Hoosierland            56.16      57.20    1   
  7 Hunter-IN, Elise             Hoosierland            56.25     x57.36  
  8 Franklin-IN, Antonia         Hoosierland            56.75     x58.78  
 
Women 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Tracy-ND, Rebecca            Hoosierland          2:05.31    2:07.12   2   5   
  2 Aragon-ND, Danielle          Hoosierland          2:05.06    2:07.13   2   3   
  3 Peare-UK, Allison            Commonwealth         2:06.45    2:07.66   2   2   
  4 Gray-IN, Jordan              Hoosierland          2:06.89   x2:08.11   2 
  5 Curran-ND, Kelly             Hoosierland          2:07.73   x2:09.30   2 
  6 Cramsey-UL, Kelsey           Commonwealth         2:10.00    2:09.68   2   1   
  7 Aragon-ND, Alexa             Hoosierland          2:08.65   x2:11.07   2 
  8 Schulz-ND, McKinzie          Hoosierland          2:09.66   x2:12.10   2 
  9 Molodynia-UL, Michelle       Commonwealth         2:12.00   x2:13.10   1 
 10 Roller-IN, Brie              Hoosierland          2:10.21   x2:13.15   2 
 11 Ponder-UK, Mary Kate         Commonwealth         2:13.00   x2:13.70   1 
 12 Ryck-ND, Angela              Hoosierland          2:14.42   x2:13.80   1 
 13 Duerksen-IN, Kelsey          Hoosierland          2:11.13   x2:13.90   1 
 14 Healy-ND, Kaileen            Hoosierland          2:13.40   x2:15.10   1 
 15 Ginther-IN, Samantha         Hoosierland          2:12.83   x2:17.40   1 
 16 Lesiewicz-ND, Karen          Hoosierland          2:18.59   x2:17.80   1 
 17 Amarosa-ND, Kelsey           Hoosierland          2:16.26   x2:18.90   1 
 18 Seymour-IN, Ashley           Hoosierland          2:12.15   x2:19.10   1 
 19 Johnson-IN, Brianna          Hoosierland          2:18.32   x2:21.01   1 
 
Women 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Tracy-ND, Rebecca            Hoosierland          4:13.48    4:17.12    5   
  2 Macumber-UK, Cally           Commonwealth         4:19.00    4:19.33    3   
  3 Oswald-UK, Chelsea           Commonwealth         4:20.00    4:19.99    2   
  4 Aragon-ND, Alexa             Hoosierland          4:20.18    4:20.98    1   
  5 Curran-ND, Kelly             Hoosierland          4:20.40   x4:23.17  
  6 Duerksen-IN, Kelsey          Hoosierland          4:19.19   x4:28.14  
  7 Frydrych-ND, Emily           Hoosierland          4:26.67   x4:31.91  
  8 Seymour-IN, Ashley           Hoosierland          4:30.98   x4:32.21  
  9 Ryan-ND, Meg                 Hoosierland          4:29.30   x4:32.85  
 10 Ginther-IN, Samantha         Hoosierland          4:31.83   x4:33.04  
 11 Molodynia-UL, Michelle       Commonwealth         4:26.90   x4:33.61  
 12 Wright-UK, Megan             Commonwealth         4:34.96   x4:35.68  
 13 Wijayaratne-UK, Hiruni       Commonwealth         4:34.94   x4:37.59  
 14 Johnson-IN, Brianna          Hoosierland          4:35.01   x4:40.08  
 15 Bostrom-UK, Anna             Commonwealth         4:37.00   x4:40.60  
 16 Achtien-UK, Katy             Commonwealth         4:55.00   x4:57.57  
 
Women 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Winters-IN, Molly            Hoosierland         17:02.42   17:08.28    5   
  2 Chepchumba-UL, Agnes         Commonwealth        17:20.00   17:18.54    3   
  3 Wall-IN, Lyndsey             Hoosierland         17:08.83   17:49.18    2   
  4 Kilbride-ND, Megan           Hoosierland         18:05.92  x18:16.13  
  5 Frigo-UL, Maria              Commonwealth        17:36.00   19:13.64    1   
 -- Kiyohara-UL, Leah            Commonwealth        18:00.00        DNF  
 
Women 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Parker-UK, Kayla             Commonwealth           13.20      13.28   2.3   5   
  2 Sorenson-ND, Nevada          Hoosierland            13.55      14.00   2.3   3   
  3 Cartwright-UK, Devinn        Commonwealth           14.16      14.08   2.3   2   
  4 Sampley-UK, Danielle         Commonwealth           13.54     x14.35   2.3 
  5 Woodard-IN, Courtney         Hoosierland            14.34      14.47   2.3   1   
  6 Moore-ND, Meghan             Hoosierland            14.70     x14.52   2.3 
  7 Dunkley-IN, Shona            Hoosierland            14.13     x14.59   2.3 
 -- Heilman-UK, Christina        Commonwealth           15.30        DNF   2.3 
 
Women 400 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Yanik-ND, Megan              Hoosierland            58.24      59.60    5   
  2 Bamgbose-ND, Margaret        Hoosierland          1:00.00    1:00.68    3   
  3 Rotondo-ND, Michelle         Hoosierland          1:02.90   x1:01.05  
  4 Robinson-UK, Shiara          Commonwealth         1:00.85    1:03.09    2   
  5 Winkel-ND, Jaclyn            Hoosierland          1:02.66   x1:03.49  
  6 Dunkley-IN, Shona            Hoosierland          1:03.20   x1:05.32  
  7 Cartwright-UK, Devinn        Commonwealth         1:00.02    1:06.10    1   
 
Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Engel-IN, Caitlin            Hoosierland         10:18.00   10:27.27    5   
  2 Cheruiyot-UL, Benadate       Commonwealth        10:40.00   10:51.17    3   
  3 Martin-UL, Cassie            Commonwealth        11:00.00   11:07.81    2   
  4 Dooley-UL, Paige             Commonwealth        12:00.24  x11:59.12  
 
Women 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Commonwealth  'A'                                              45.04    5   
  2 Hoosierland  'A'                                               46.50    3   
  3 Hoosierland  'B'                                              x47.29  
 
Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hoosierland  'A'                                             3:38.57    5   
  2 Commonwealth  'A'                                            3:40.40    3   
  3 Hoosierland  'B'                                            x3:47.28  
  4 Hoosierland  'C'                                            x3:51.77  
  5 Hoosierland  'D'                                            x4:03.61  
 
Women High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Kinsella-UL, Michelle        Commonwealth           1.88m      1.81m    5-11.25   5   
  2 Kimoto-IN, Emma              Hoosierland            1.81m      1.81m    5-11.25   3   
  3 Imbert-UK, Joanne            Commonwealth           1.76m      1.76m    5-09.25   2   
  4 Mackinnon-IN, Mia            Hoosierland            1.65m      1.71m    5-07.25   1   
  5 Jennings-ND, Kendra          Hoosierland            1.70m     x1.71m    5-07.25 
 
Women Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Clute-IN, Sydney             Hoosierland            3.95m      3.88m   12-08.75   5   
  2 Burke-ND, Kelly              Hoosierland            3.75m      3.78m   12-04.75   3   
  2 Gutermuth-IU, Sophie         Hoosierland            3.95m     x3.78m   12-04.75 
  4 Polcari-ND, Ann              Hoosierland            4.00m     x3.68m   12-00.75 
  5 Barousse-ND, Kathryn         Hoosierland            3.70m     x3.58m   11-09.00 
  5 Sullivan-ND, Allie           Hoosierland            3.57m     x3.58m   11-09.00 
  7 Bingham-UL, Chelsea          Commonwealth           3.65m      3.43m   11-03.00   1.50
  7 Kennard-UK, Shelby           Commonwealth           3.72m      3.43m   11-03.00   1.50
 -- Gutermuth-IN, Nina           Hoosierland            3.50m         NH            
 -- Charles-IN, Angie            Hoosierland            3.50m         NH            
 -- Canterna-UK, Michelle        Commonwealth           3.87m         NH            
 
Women Long Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Owens-UL, Brittany           Commonwealth           6.10m      6.01m   2.0  19-08.75   5   
     5.66m(1.3) 5.74m(1.5) 5.91m(0.6) FOUL(1.2) 5.80m(1.6) 6.01m(2.0)
  2 Christian-ND, Jessie         Hoosierland            5.71m      5.87m   1.4  19-03.25   3   
     5.76m(1.7) 5.87m(1.4) 5.73m(-0.5) 5.61m(1.8) 5.49m(0.6) 5.42m(-0.7)
  3 Leniart-ND, Lauren           Hoosierland            5.61m      5.64m   1.2  18-06.00   2   
     FOUL(1.2) 5.35m(-0.6) 5.64m(1.2) 5.43m(1.9) 5.49m(1.7) 5.56m(1.9)
  4 Cardeiro-UL, Kim             Commonwealth           5.72m      5.59m   1.5  18-04.25   1   
     FOUL(-1.2) FOUL(0.6) FOUL(+0.0) 5.59m(1.5) FOUL(1.6) 5.56m(1.9)
  5 Cox-UL, Hannah               Commonwealth           5.75m     x5.54m   0.7  18-02.25 
     5.19m(-0.6) 5.27m(-0.6) 5.54m(0.7) FOUL(2.1) 5.53m(1.8) FOUL(1.0)
  6 Moore-ND, Meghan             Hoosierland            5.61m     x5.34m   2.3  17-06.25 
     5.17m(1.2) 5.32m(0.6) 5.21m(1.9) 5.27m(2.8) 5.24m(-0.6) 5.34m(2.3)
  7 Taylor-UL, Naadira           Commonwealth           5.32m     x5.21m   1.5  17-01.25 
     FOUL(1.3) FOUL(1.3) 5.21m(1.5) FOUL(2.4) 5.09m(1.6) FOUL(1.5)
 
Women Triple Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Leniart-ND, Lauren           Hoosierland           11.66m     11.98m   1.8  39-03.75   4   
     FOUL(1.9) 11.81m(2.1) 11.98m(1.8) 11.19m(0.9) FOUL(1.8) 11.97m(2.7)
  1 Gourdin-ND, Mary Esther      Hoosierland           12.54m     11.98m   2.2  39-03.75   4   
     FOUL(1.2) FOUL(2.6) 11.89m(2.3) 11.66m(0.4) 11.98m(2.2) FOUL(1.9)
  3 Burke-ND, Kelly              Hoosierland           12.20m    x11.91m   1.8  39-01.00 
     FOUL(1.9) 11.60m(2.2) FOUL(4.0) 11.90m(1.9) FOUL(3.5) 11.91m(1.8)
  4 Christian-ND, Jessie         Hoosierland           11.71m    x11.79m   2.2  38-08.25 
     11.79m(2.2) 11.77m(3.3) FOUL(-1.5) FOUL(2.5) FOUL(2.2) FOUL(1.7)
  5 Taylor-UL, Naadira           Commonwealth          11.10m     10.93m   2.6  35-10.50   2   
     FOUL(3.4) FOUL(1.7) 10.85m(1.9) 10.93m(2.6) FOUL(2.9) 10.75m(1.9)
 
Women Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Slinden-UL, Liberty          Commonwealth          15.54m     15.00m   49-02.50   5   
      14.90m  15.00m  14.92m  14.82m  FOUL  14.89m
  2 Morris-ND, Emily             Hoosierland           14.95m     14.95m   49-00.75   3   
      14.95m  14.24m  14.67m  FOUL  FOUL  14.50m
  3 Gates-UL, Patrice            Commonwealth          13.80m     13.52m   44-04.25   2   
      13.01m  12.94m  FOUL  13.52m  FOUL  FOUL
  4 Famurewa-UK, Becky           Commonwealth          14.43m    x13.40m   43-11.75 
      12.90m  12.77m  13.40m  FOUL  13.31m  FOUL
  5 Buckley-IN, Kyla             Hoosierland           17.25m     12.81m   42-00.50   1   
      FOUL  FOUL  12.81m  FOUL  FOUL  FOUL
  6 Kujawski-ND, Emily           Hoosierland           12.40m    x12.41m   40-08.75 
      12.28m  11.98m  FOUL  FOUL  12.29m  12.41m
  7 Madison-ND, Lena             Hoosierland           12.37m    x12.00m   39-04.50 
      FOUL  11.43m  11.35m  12.00m  FOUL  FOUL
 
Women Discus Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Famurewa-UK, Becky           Commonwealth          53.22m     57.09m     187-04   5   
      FOUL  57.09m  FOUL  FOUL  FOUL  53.95m
  2 Kendall-UL, Amashi-Ali       Commonwealth          48.78m     53.01m     173-11   3   
      52.01m  FOUL  48.90m  FOUL  53.01m  FOUL
  3 Moore-IN, Taja               Hoosierland           51.83m     52.83m     173-04   2   
      50.68m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  52.83m
  4 Casanova-ND, Madeline        Hoosierland           46.29m     50.04m     164-02   1   
      FOUL  47.31m  50.04m  49.84m  46.35m  FOUL
  5 Baker-UL, Hannah             Commonwealth          46.65m    x49.71m     163-01 
      45.68m  43.56m  49.71m  48.03m  46.10m  48.57m
  6 Morris-ND, Emily             Hoosierland           37.00m    x40.92m     134-03 
      FOUL  39.39m  38.34m  37.81m  40.92m  37.21m
  7 Madison-ND, Lena             Hoosierland           38.70m    x39.92m     131-00 
      38.38m  FOUL  39.92m  FOUL  FOUL  FOUL
 
Women Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Kendall-UL, Amashi-Ali       Commonwealth          59.35m     56.42m     185-01   5   
      55.12m  54.78m  FOUL  56.06m  54.95m  56.42m
  2 Gilmore-UL, Caitlin          Commonwealth          50.32m     54.61m     179-02   3   
      FOUL  FOUL  54.61m  49.99m  FOUL  FOUL
  3 Casanova-ND, Madeline        Hoosierland           54.39m     53.84m     176-08   2   
      FOUL  53.84m  50.46m  FOUL  53.40m  FOUL
  4 Gates-UL, Patrice            Commonwealth          57.63m    x53.10m     174-02 
      FOUL  47.83m  53.10m  50.09m  52.77m  53.10m
  5 Famurewa-UK, Becky           Commonwealth          53.14m    x52.74m     173-00 
      51.09m  FOUL  FOUL  49.74m  52.74m  FOUL
  6 Baker-UL, Hannah             Commonwealth          53.91m    x50.30m     165-00 
      FOUL  FOUL  48.53m  49.14m  50.30m  FOUL
  7 Moore-IN, Taja               Hoosierland           52.74m     49.72m     163-01   1   
      FOUL  FOUL  45.86m  FOUL  49.72m  FOUL
  8 Buckley-IN, Kyla             Hoosierland           56.00m    x47.43m     155-07 
      FOUL  FOUL  43.93m  FOUL  47.43m  FOUL
  9 Madison-ND, Lena             Hoosierland           42.30m    x45.40m     148-11 
      FOUL  44.84m  45.40m  44.14m  FOUL  42.10m
 10 Kujawski-ND, Emily           Hoosierland           46.85m    x44.89m     147-03 
      FOUL  FOUL  44.89m         
 11 Nwaogwugwu-ND, Ihuoma        Hoosierland           42.00m    x43.66m     143-03 
      41.98m  38.01m  43.66m         
 
Women Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Wimpari-UL, Katie            Commonwealth          39.48m     39.37m     129-02   5   
      34.27m  36.36m  38.29m  39.37m  FOUL  FOUL
  2 Chamblee-ND, Amanda          Hoosierland           41.14m     36.19m     118-09   3   
      33.53m  34.58m  34.59m  36.19m  FOUL  FOUL
  3 Woodard-IN, Courtney         Hoosierland           33.27m     30.18m      99-00   2   
      28.95m  26.06m  29.11m  FOUL  30.18m  28.66m
 
Men 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Strickland-IN, Cornelius     Hoosierland            10.58      10.56   1.7  2   4   
  1 Kushimo-UK, Kadeem           Commonwealth           10.52      10.56   1.7  2   4   
  3 Turner-IN, Nick              Hoosierland            10.68      10.76   1.7  2   2   
  4 Mason-UK, Ben                Commonwealth           10.71      10.83   1.7  2   1   
  5 Thompson-UL, Michael         Commonwealth           10.92     x10.86   1.7  2 
  6 Keys-UL, Antoine             Commonwealth           10.92     x10.92   1.7  2 
  7 Brown-IN, Adam               Hoosierland            11.00     x11.20   1.8  1 
  8 Renwick-ND, Logan            Hoosierland            11.19     x11.25   1.8  1 
 
Men 200 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Kushimo-UK, Kadeem           Commonwealth           20.88      20.88   1.5   5   
  2 Strickland-IN, Cornelius     Hoosierland            21.14      20.96   1.5   3   
  3 Vaughn-IN, Chris             Hoosierland            21.03      21.38   1.5   2   
  4 Mason-UK, Ben                Commonwealth           21.01      21.75   1.5   1   
  5 Thompson-UL, Michael         Commonwealth           22.12     x22.06   1.5 
  6 Pierce-IN, Cory              Hoosierland            22.83     x22.19   1.5 
  7 Keys-UL, Antoine             Commonwealth           22.10     x22.20   1.5 
  8 Wood-ND, Bryce               Hoosierland            23.00     x23.15   1.5 
 
Men 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Giesting-ND, Christopher     Hoosierland            46.03      46.82    5   
  2 Feeney-ND, Patrick           Hoosierland            45.92      46.89    3   
  3 Dougherty-ND, Brendan        Hoosierland            47.07     x47.70  
  4 Pierre Louis-IN, Nathan      Hoosierland            47.85     x48.35  
  5 Hobbs-UL, Marcellus          Commonwealth           48.47      48.41    2   
  6 Motill-UL, Marcus            Commonwealth           48.79      48.95    1   
  7 Etgen-IN, Cortland           Hoosierland            47.90     x48.99  
  8 Pierce-IN, Cory              Hoosierland            50.03     x49.58  
 
Men 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Neal-UK, Keffri              Commonwealth         1:49.79    1:49.41   3   5   
  2 Rae-ND, Jeremy               Hoosierland          1:51.50    1:50.36   3   3   
  3 Scharold-UK, Robbie          Commonwealth         1:50.70    1:50.84   3   2   
  4 Bayer-IN, Andrew             Hoosierland          1:49.17    1:51.28   3   1   
  5 Gornall-IN, Jordan           Hoosierland          1:51.35   x1:51.71   3 
  6 Gibbons-ND, Eddy             Hoosierland          1:53.26   x1:52.53   2 
  7 Favorite-ND, Jack            Hoosierland          1:52.19   x1:52.74   2 
  8 Keane-UK, Sean               Commonwealth         1:50.80   x1:52.87   3 
  9 Nierman-IN, Robby            Hoosierland          1:52.84   x1:53.07   2 
 10 Blazer-ND, Steve             Hoosierland          1:53.45   x1:53.46   2 
 11 Byrne-ND, Kevin              Hoosierland          1:53.44   x1:53.62   2 
 12 Rheinhardt-ND, Spencer       Hoosierland          1:52.38   x1:54.19   2 
 13 Behnke-IN, Adam              Hoosierland          1:51.61   x1:55.37   3 
 14 Babb-ND, Randall             Hoosierland          1:55.00   x1:55.40   1 
 15 Esselink-IN, Evan            Hoosierland          1:55.74   x1:56.13   1 
 16 Hibbs-UL, Evan               Commonwealth         1:55.20   x1:56.87   1 
 17 Kilgore-UK, Miles            Commonwealth         1:55.92   x1:57.24   1 
 18 Eaton-UL, Ryan               Commonwealth         1:55.22   x2:03.02   1 
 19 Stewart-UL, Andrew           Commonwealth         1:51.88   x2:05.63   3 
 -- Hillenbrand-UK, Matt         Commonwealth         1:50.20        DNF   3 
 
Men 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hillenbrand-UK, Matt         Commonwealth         3:43.00    3:46.92    5   
  2 Nierman-IN, Robby            Hoosierland          3:47.68    3:47.68    3   
  3 Malette-ND, J.P.             Hoosierland          3:47.00    3:47.84    2   
  4 Behnke-IN, Adam              Hoosierland          3:43.68   x3:49.29  
  5 Kahleifeh-UK, Adam           Commonwealth         3:47.00    3:49.30    1   
  6 Clevenger-ND, Michael        Hoosierland          3:52.00   x3:50.88  
  7 Wolter-UL, Mattias           Commonwealth         3:54.00   x3:51.28  
  8 Lovelace-UL, Luke            Commonwealth         3:50.00   x3:54.34  
  9 Esselink-IN, Evan            Hoosierland          3:53.87   x3:54.67  
 10 Eaton-UL, Ryan               Commonwealth         3:54.20   x3:55.49  
 11 Schafer-ND, Walter           Hoosierland          3:55.80   x3:55.60  
 12 Hibbs-UL, Evan               Commonwealth         3:55.00   x3:59.25  
 13 Bonfield-UK, Kevin           Commonwealth         3:57.00   x4:04.72  
 
Men 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Byrne-UL, Tyler              Commonwealth        14:20.98   14:24.14    5   
  2 Skeete-IN, Owen              Hoosierland         15:04.24   14:26.41    3   
  3 Kipkoech-UL, Japhet          Commonwealth        14:21.00   14:32.18    2   
 
Men 110 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Hayes-UK, Keith              Commonwealth           13.66      13.97   1.5   5   
  2 Drouin-IN, Derek             Hoosierland            14.01      14.04   1.5   3   
  3 Arsenault-UL, Calvin         Commonwealth           14.05      14.15   1.5   2   
  4 Bagley-UK, Brandon           Commonwealth           14.44     x14.48   1.5 
  5 Buchanon-ND, Jarrod          Hoosierland            14.79      15.03   1.5   1   
  6 Wood-ND, Bryce               Hoosierland            14.90     x15.09   1.5 
  7 Bray-IN, Zachary             Hoosierland            14.40     x15.12   1.5 
  8 Keller-IN, Stephen           Hoosierland            16.00     x16.05   1.5 
 
Men 400 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hayes-UK, Keith              Commonwealth           50.60      52.55    5   
  2 Buchanon-ND, Jarrod          Hoosierland            52.35      52.89    3   
  3 Arsenault-UL, Calvin         Commonwealth           51.90      53.34    2   
  4 Bagley-UK, Brandon           Commonwealth           53.53     x53.70  
  5 Bray-IN, Zachary             Hoosierland            54.00      55.51    1   
 
Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Orta-UK, Luis                Commonwealth         8:44.25    9:00.94    5   
  2 Fife-IN, Nolan               Hoosierland          9:03.39    9:03.98    3   
  3 Wilson-UK, MacKay            Commonwealth         9:10.00    9:04.27    2   
  4 Thornton-ND, DJ              Hoosierland          9:24.00    9:20.88    1   
 
Men 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hoosierland  'A'                                               40.87    5   
  2 Hoosierland  'B'                                              x40.88  
  3 Commonwealth  'A'                                              40.94    3   
  4 Commonwealth  'B'                                             x42.08  
 
Men 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hoosierland  'A'                                             3:12.03    5   
  2 Commonwealth  'A'                                            3:13.93    3   
  3 Hoosierland  'B'                                            x3:16.29  
  4 Commonwealth  'B'                                           x3:21.55  
  5 Hoosierland  'C'                                            x3:24.75  
  6 Hoosierland  'D'                                            x3:25.28  
 
Men High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Smith-UL, Chrisjaan          Commonwealth           2.12m     J2.14m    7-00.25   5   
  2 King-IN, Darius              Hoosierland            2.23m     J2.14m    7-00.25   3   
  3 Keller-IN, Stephen           Hoosierland            2.06m     J2.06m    6-09.00   2   
  4 Ratliff-UK, Ryan             Commonwealth           2.00m     J2.06m    6-09.00   1   
  5 Odegard-ND, Dean             Hoosierland            1.90m     x1.86m    6-01.25 
 
Men Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Turpin-IN, Steven            Hoosierland            4.97m     J5.00m   16-04.75   5   
  2 Sebastian-UL, Jacob          Commonwealth           4.90m     J4.90m   16-00.75   2   
  3 Houston-IN, Scott            Hoosierland            5.40m     J4.90m   16-00.75   3   
  4 Messmer-IN, Derek            Hoosierland            5.10m    xJ4.90m   16-00.75   1   
  5 Batemon-IN, Terry            Hoosierland            4.98m     x4.60m   15-01.00 
  5 Schipper-ND, David           Hoosierland            4.80m     x4.60m   15-01.00 
  7 Odegard-ND, Dean             Hoosierland            4.65m     x4.45m   14-07.25 
 -- Jackson-UL, Kevin            Commonwealth           4.90m         NH            
 
Men Long Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Renwick-ND, Logan            Hoosierland            7.27m      7.31m   1.6  23-11.75   5   
     FOUL      7.01m(1.2) 6.94m(1.5) 6.97m(1.3) 7.12m(0.8) 7.31m(1.6)
  2 Mesidor-ND, Keith            Hoosierland            7.33m      7.25m   2.3  23-09.50   3   
     FOUL      FOUL      FOUL      7.25m(2.3) FOUL      FOUL     
  3 Boyd-UK, Terence             Commonwealth           7.60m      7.19m   1.9  23-07.25   2   
     7.09m(0.6) 7.09m(0.8) 7.14m(0.6) FOUL      7.19m(1.9) FOUL     
  4 Rouse, Jr-IN, Richard        Hoosierland            7.01m     x6.97m   2.0  22-10.50 
     FOUL      6.97m(2.0) 6.79m(2.6) FOUL(1.3) 5.60m(0.4) FOUL     
  5 Brown-UL, Jeron              Commonwealth           7.41m      6.75m   3.1  22-01.75   1   
     6.64m(1.8) 6.70m(0.9) FOUL      6.75m(3.1) 6.53m(2.6) 6.49m(-0.8)
  6 Brown-IN, Adam               Hoosierland            6.65m     x6.73m   1.4  22-01.00 
     FOUL(-0.2) 5.47m(0.6) 6.73m(1.4) FOUL      FOUL      6.68m(1.1)
 -- Smith-UL, Chrisjaan          Commonwealth           6.83m       FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL      FOUL      FOUL      FOUL     
 
Men Triple Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Renwick-ND, Logan            Hoosierland           15.05m     15.12m   1.6  49-07.25   5   
     FOUL(2.0) FOUL(1.2) FOUL(0.7) FOUL(1.2) 15.12m(1.6) 15.06m(1.7)
  2 Rouse, Jr-IN, Richard        Hoosierland           14.96m     14.79m   3.3  48-06.25   3   
     FOUL(1.7) 14.11m(0.7) 14.79m(3.3) 14.35m(1.6) 14.43m(1.5) FOUL(1.1)
  3 Boyd-UK, Terence             Commonwealth          15.90m     14.49m   0.3  47-06.50   2   
     12.85m(1.2) 14.49m(0.3) FOUL(1.8) 13.05m(1.3) 13.22m(2.1) 14.35m(2.0)
 
Men Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Szypka-UK, Brad              Commonwealth          18.50m     17.81m   58-05.25   5   
      17.20m  17.40m  17.44m  17.81m  17.37m  FOUL
  2 Vivace-UL, Brad              Commonwealth          17.79m     17.71m   58-01.25   3   
      16.43m  16.67m  17.59m  17.20m  FOUL  17.71m
  3 Kent-UK, Isiah               Commonwealth          18.20m    x17.63m   57-10.25 
      16.24m  17.05m  FOUL  16.50m  17.63m  FOUL
  4 Wade-UL, Steve               Commonwealth          17.37m    x16.34m   53-07.50 
      16.34m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  5 Evans-UK, Andrew             Commonwealth          16.75m    x16.08m   52-09.25 
      FOUL  FOUL  16.08m  FOUL  FOUL  FOUL
  6 Bombaugh-UL, Sam             Commonwealth          17.42m    x15.85m   52-00.00 
      15.85m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  7 Bowling-UL, Isaac            Commonwealth          15.77m    x15.76m   51-08.50 
      15.22m  FOUL  15.68m  15.38m  FOUL  15.76m
  8 Brock-ND, Andrew             Hoosierland           15.50m     15.22m   49-11.25   2   
      FOUL  13.22m  15.22m  FOUL  FOUL  FOUL
  9 Padovano-ND, Dominick        Hoosierland           14.00m     14.03m   46-00.50   1   
      14.03m  13.70m  13.64m  13.61m  FOUL  13.85m
 10 Stumph-ND, Jordan            Hoosierland           14.60m    x13.63m   44-08.75 
      12.42m  13.30m  13.63m  PASS  PASS  PASS
 11 Buckles-UK, Daniel           Commonwealth          11.78m    x11.74m   38-06.25 
      11.34m  11.33m  11.74m  PASS  PASS  PASS
 -- Hauser-ND, Nick              Hoosierland           13.50m       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL  PASS  PASS  PASS
 
Men Discus Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Evans-UK, Andrew             Commonwealth          59.96m     59.62m     195-07   5   
      FOUL  59.62m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  2 Kent-UK, Isiah               Commonwealth          52.95m     53.26m     174-09   3   
      49.31m  51.72m  53.26m  52.19m  51.04m  51.97m
  3 Padovano-ND, Dominick        Hoosierland           50.33m     51.46m     168-10   2   
      48.79m  FOUL  FOUL  51.46m  FOUL  FOUL
  4 Bowling-UL, Isaac            Commonwealth          48.26m    x50.07m     164-03 
      48.80m  50.07m  48.68m  FOUL  FOUL  50.07m
  5 Wade-UL, Steve               Commonwealth          47.79m    x49.11m     161-01 
      47.20m  FOUL  48.50m  49.11m  FOUL  FOUL
  6 Vivace-UL, Brad              Commonwealth          44.00m    x46.34m     152-00 
      FOUL  45.57m  43.27m  FOUL  45.71m  46.34m
  7 Thomas-ND, Anthony           Hoosierland           48.00m     45.67m     149-10   1   
      44.60m  45.67m  FOUL  FOUL  FOUL  37.05m
  8 Szypka-UK, Brad              Commonwealth          45.44m    x43.27m     141-11 
      FOUL  FOUL  43.15m  FOUL  FOUL  43.27m
  9 Nelson-UL, Andrew            Commonwealth          44.43m    x42.52m     139-06 
      FOUL  42.52m  33.77m  FOUL  42.37m  41.21m
 10 Bombaugh-UL, Sam             Commonwealth          44.86m    x36.88m     121-00 
      FOUL  FOUL  36.88m         
 11 Buckles-UK, Daniel           Commonwealth          42.67m    x33.13m     108-08 
      33.13m  31.73m  FOUL         
 
Men Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Lenz-UL, Sebastian           Commonwealth          58.00m     59.77m     196-01   5   
      FOUL  57.60m  FOUL  58.70m  59.42m  59.77m
  2 Bombaugh-UL, Sam             Commonwealth          62.94m     57.74m     189-05   3   
      56.86m  FOUL  57.74m  FOUL  56.13m  57.61m
  3 Vivace-UL, Brad              Commonwealth          59.32m    x56.43m     185-02 
      54.48m  55.09m  FOUL  55.05m  55.31m  56.43m
  4 Evans-UK, Andrew             Commonwealth          53.76m    x55.33m     181-06 
      54.23m  55.33m  55.24m  53.96m  FOUL  52.88m
  5 Thomas-ND, Anthony           Hoosierland           51.95m     55.24m     181-03   2   
      52.78m  51.45m  52.91m  55.18m  55.24m  51.98m
  6 Padovano-ND, Dominick        Hoosierland           48.85m     50.32m     165-01   1   
      49.67m  50.32m  50.15m  FOUL  FOUL  48.70m
  7 Stumph-ND, Jordan            Hoosierland           52.04m    x49.84m     163-06 
      46.85m  49.84m  49.72m  FOUL  FOUL  FOUL
  8 Hauser-ND, Nick              Hoosierland           41.80m    x47.81m     156-10 
      44.40m  FOUL  47.81m  FOUL  46.61m  FOUL
 
Men Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Dykstra-UK, Raymond          Commonwealth          75.41m     63.51m     208-04   5   
      63.51m  52.73m  58.64m  60.59m  PASS  PASS
  2 Birk-IN, Matthew             Hoosierland           60.00m     58.15m     190-09   3   
      58.15m  FOUL  56.26m  51.90m  55.79m  56.65m
  3 Drouin-IN, Derek             Hoosierland           57.65m     53.35m     175-00   2   
      FOUL  53.23m  53.35m  51.18m  FOUL  52.64m
  4 Kristiansen-ND, Peter        Hoosierland           49.65m    x53.29m     174-10 
      49.20m  49.81m  49.23m  48.06m  51.59m  53.29m
  5 Hauser-ND, Nick              Hoosierland           47.00m    x44.43m     145-09 
      42.12m  44.43m  41.96m  42.18m  43.57m  FOUL
  6 Odegard-ND, Dean             Hoosierland           46.92m    x42.27m     138-08 
      42.27m  36.75m  38.87m  39.83m  34.89m  40.57m
 
                    Women - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Commonwealth               101        2) Hoosierland                99   
 
                    Men - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Commonwealth               103        2) Hoosierland                97   
Questionnaire Campus Tour